Dlaczego Panama Geisha jest warta każdej złotówki?

Być może raz lub dwa razy natknąłeś się na kawę o nazwie „Panama Geisha” i zaskoczyła Cie jej cena. Ale uwierz, kawa ta jest warta każdej złotówki! Dlaczego? Czytaj dalej aby się dowiedzieć!

Kawa Panama Gesha jest niezwykle rzadka, uprawiana w regionie Bouquete. Technicznie rzecz biorąc, ziarna nie pochodzą z Panamy – ziarenko geishy rozpoczęło swoją podróż w Etiopii, zanim udało się do Kenii, a następnie do Panamy, która jest jedynym miejscem, w którym można je obecnie znaleźć. Te ziarna są bardzo delikatne i wymagają bardzo specyficznych warunków do uprawy. 1500 metrów nad poziomem morza to optymalna wysokość, na której można uprawiać te ziarna. Z tego powodu istnieje tylko kilka farm, które mogą z sukcesem uprawiać ten rodzaj ziaren. Oprócz tego drzewa produkują bardzo małą ilość owoców, stąd ich mała dostępność, a co za tym idzie wysoka cena.

Idealne warunki klimatyczne i wysokość położenia plantacji sprawiają, że kawa  uzyskuje wyjątkowy profil smakowy, którego nie sposób odtworzyć. Wiele krajów próbuje powielić sukces tych ziaren m.in. w Etiopii, Tanzanii, Peru czy na Kostaryce,  jednak bezskutecznie. Kawa ta wyróżnia się złożonością smaku i aromatu.

Owoce kawy Panama Geisha

Jej wielowarstwowy smak sprawia, że w świecie kaw speciality kawa Panama Geisha ma miano najsmaczniejszej z kaw. UWAGA! Nie marnuj tej kawy pod espresso, ziarna Panamy Geishy należy zaparzać tylko i wyłącznie metodą przelewową.

W 2004r. plantator z Panamy zgłosił ziarna kawy Geisha do konkursu i wygrała konkurs Best of Panama 2004. Niespotykany aromat bergamotki z cytrusową kwiatową słodyczą powalił tamtejszych jurorów. Utrzymała się na pierwszym miejscu przez kolejnych 5 lat.

Spróbuj sam ziaren najwyższej jakości i sprawdź czy mamy rację!

 

Udostępnij nasz artykuł

Powiadomienia

Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi i artykułami na blogu? Włącz darmową subskrypcję newsletter.

Dodaj komentarz